xiii sejmik 12 20161213 1464593810Koniec roku to czas podsumowań, przemyśleń i stawiania sobie nowych wyzwań. Od 13 lat Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy czyni to podczas Powiatowego Sejmiku Nauczycieli Wychowania Fizycznego. Tak było i w 2016. 8 grudnia na zaproszenie starosty pyrzyckiego Stanisława Stępnia do sali konferencyjnej starostwa przybyli włodarze gmin: Lipiany: burmistrz Krzysztof Boguszewski, Przelewice – wójt Mieczysław Mularczyk, Kozielice – wójt Piotr Rybkowski. Burmistrz Pyrzyc reprezentował kierownik Wydziału EKiS Waldemar Kędziora a wójta Bielic Ryszard Mocarski. Nie zabrakło dyrektorów szkół i placówek oświatowych, chcących wysłuchać informacji o postępach sportowych swoich uczniów. Obecność samorządowców i dyrektorów pokazuje, że sport szkolny jest integralną częścią edukacji dzieci i młodzieży.

Sejmik otworzył  starosta Stanisław Stępień, podkreślając rolę sportu w procesie wszechstronnego rozwoju uczniów. Mówił też, że PMOS jest instytucją potrzebną i spełniającą swoje statutowe zadania. Wyniki powiatowego i wojewódzkiego współzawodnictwa szkół i powiatów przedstawił dyrektor PMOS Piotr Olech. Wśród szkół podstawowych najlepszą w ubiegłym roku szkolnym została Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach, Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej w Przelewicach wygrała rywalizację gimnazjów, a Zespół Szkół nr 1 w Pyrzycach był najlepszy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Bardzo wysokie miejsca nasze szkoły zajęły we współzawodnictwie wojewódzkim. SP z OI w Pyrzycach uplasowało się na 3 miejscu wśród szkół podstawowych na 313 placówek, ZS nr 1 w Pyrzycach  na 4 na 133 szkoły, zaś ZS w Kozielicach na 25 miejscu na 225 gimnazjów. Szkolni sportowcy w finałach wojewódzkich wywalczyli 3 medale ( złoty – mini siatkówka chłopców SPzOI Pyrzyce, srebrny – czwórbój LA SPzOI Pyrzyce, srebrny –indywidualne zawody LA – skok wzwyż  Marcin Kaźmierczask – GMS Pyrzyce). Szkoły, które zdobyły medale zostały nagrodzone sprzętem sportowym ufundowanym przez pyrzycki PMOS.

O sukcesach na szczeblu krajowym i europejskim uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pyrzycach mówił Jerzy Albrewczyński. Sportowcy tej placówki wielokrotnie stawali na podium mistrzostw Polski zdobywając 6 złotych medali, 9 srebrnych i 4 brązowe. Spektakularnym sukcesem było mistrzostwo Europy w piłce nożnej federacji INAS  we Francji. W skład reprezentacji Polski wchodzili: Paweł Stawniak, Piotr Stawniak i Damian Stefański.

Mijający rok w siatkówce podsumował Rafał Krzentowski. Największe sukcesy pyrzyckiej siatkówki były dziełem najmłodszych. Chłopcy z SP z OI w Pyrzycach zdobyli złoty medal w wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, a w finale ogólnopolskim sklasyfikowani zostali na 10 miejscu. W rozgrywkach Orlik Volleymania w połączeniu z dziewczętami ze Szczecina zdobyli tytuł mistrza województwa i 8 miejsce w Mistrzostwach Polski.

Największe sukcesy zanotowali zawodnicy LKS Spartakus Pyrzyce. Po raz drugi z rzędu klub  wygrał rywalizację w sumo i został najlepszym klubem w Polsce! Wiktoria Maćkowiak zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w sumo, rozgrywanych w Ułan Bator w Mongolii. Poza tym pyrzyccy sumici kilkakrotnie stawali na podium Mistrzostw Europy, zaś w Mistrzostwach Polski czynili to wiele razy.

Druga część Sejmiku „zdominował” dr Przemysław Pieczyński z AWF w Gorzowie Wlkp., który poprowadził warsztaty z treningu mentalnego. Była to lekcja „otwierająca głowy”  nauczycieli w – f na dotarcie do umysłów uczniów i skuteczne nakierowanie ich na właściwe tory do sportowej kariery. Kto tego słuchał nabrał wiary, że sukcesy w sporcie mają swój początek w głowie. Dr Pieczyński obiecał, że w miarę możliwości poprowadzi kolejne szkolenia dla nauczycieli  w- f naszego powiatu.

XIII Sejmik mocno wzbogacił warsztat naszych nauczycieli, więc na rok 2017 możemy patrzeć z optymizmem.